Jak czyścić monety?

Wlasnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz, jak wyczyścić czy przełożyć z kapsla do kapsla nowy nabytek? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Jak czyścić monety?

Postprzez Fah » 07 Wrz 2007 19:41

Ostatnio edytowany przez Fah 16 Lis 2008 12:50, edytowano w sumie 3 razy
Fah
Newsman

Miejscowość: Szczecin

Postprzez Ziemniok » 07 Wrz 2007 20:06

Po pierwsze - nie używaj żadnych twardych szczotek, ani szczotek drucianych- znacznie porysujesz monetę. Nie używaj żadnych skrobaków, nożyków, aby w sposób mechaniczny pomóc monecie. Mocno zabrudzone monety czyść szczotką z włókna naturalnego, bądź specjalną szczotką do sreber czy monet.

W prawdzie - jeżeli moneta jest wartościowa - polecam skorzystanie z usługi profesjonalisty.

Za pewne nie chodzi Ci tutaj o monety wykonane stemplem lustrzanym, jednak ostrzegam - takich monet nie czyśćmy, ponieważ chcąc usunąć odcisk palca z monety, zniszczymy ją czy to chemią, czy mechanicznie.

Po każdym czyszczeniu monet, należy ją dokładnie opłukać, i wysuszyć. Najlepszym sposobem wg mnie będzie użycie miękkiej szmatki.

Na powierzchni Twoich monet, z Twojego opisu wynika, że się pojawiła patyna, która w zależności od rodzaju monety, oraz od upodobań klienta, może podnieść wartość monety, lub ją zmniejszyć.

Jednym ze sposobów, jest kąpiel w kwasku cytrynowym lub jego roztworze - wg wielu ludzi pomaga, głównie przy monetach dwuzłotowych.

Inne sposoby to czyszczenie za pomocą spirytusu, acetonu, roztworów amoniaku, ługu sodowego, specjalnych preparatów do czyszczenia monet, zwykłego mydła, czy... coca-coli ( choć to wg mnie dość kontrowersyjny sposób :) )

Jakie dokładnie posiadasz monety ?
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez Fah » 07 Wrz 2007 20:22

Ostatnio edytowany przez Fah, 16 Lis 2008 12:50, edytowano w sumie 1 raz
Fah
Newsman

Miejscowość: Szczecin

Postprzez Ziemniok » 07 Wrz 2007 20:24

Jeżeli nie wiesz dokładnie jakie masz monety, i jaką mają wartość - zapraszam do działu Wycena - pomogę w wycenie i identyfikacji :)

Jak masz jeszcze jakieś pytania co do czyszczenia - śmiało odpowiem :)
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez wojtekb4 » 10 Wrz 2007 22:51

Ziemniok napisał:Po pierwsze - nie używaj żadnych twardych szczotek, ani szczotek drucianych- znacznie porysujesz monetę. Nie używaj żadnych skrobaków, nożyków, aby w sposób mechaniczny pomóc monecie. Mocno zabrudzone monety czyść szczotką z włókna naturalnego, bądź specjalną szczotką do sreber czy monet.

Nie do końca tak. Wszystko zależy od tego jakie to są monety : z jakiego okresu i strefy geograficznej oraz z czego są wykonane i czym zabrudzone.
Np. antycznym obrośniętym zmineralizowanym osadem dobrze robi długie wymoczenie w oliwce a potem oczyszczenie ich w płynie do mycia naczyń oraz oczyszczenie dość ostrą szczotką do zębów. Doskonale może to być typowa szczotka z włosiem z tworzywa sztucznego.
To wspaniałe uczucie trzymać w paluchach monetkę która ma 2 000 lat, a czasem znacznie więcej.
wojtekb4

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Sash » 11 Wrz 2007 07:40

Tak ale taka metoda to czyszczenie monet a raczej "blaszek" z przed kilkuset lat a kolega się pyta o jakieś bieżące lustrzanki a tych nie polecam czyścić jakąś ostrą szczoteczką do zębów bo można monecie zrobić krzywdę:-)

A tak na marginesie nie jestem zwolennikiem czyszczenia monet a szczególnie lustrzanek, jak ma patynę czy inny osad nie sobie ma jest chociaż naturalnie zabezpieczona przed innym nie powołanym g..., i najlepiej nie otwierać kapsli zaraz po zakupie aby sprawdzić co to za moneta bo niektórzy przez kapsel nie widzą - ok zobaczyć czy nie rysek i w jakim jest stanie - ale po co lepiej kupował u znanych i szanowanych dystrybutorów a tam jest 99% szans że monetka nie będzie otwierana i będzie w stanie menniczym.
Sash

Miejscowość: mazowieckie

Postprzez Marek_g » 16 Wrz 2007 20:49

Pozwolę się dołączyć, ze swoim pytaniem do tego tematu:

Mam klaser z monetami srebrnym PRL, co prawda monety te nie przedstawiają większej wartości, ale chciałbym je wyczyścić.
Problem polega na tym, ze klaser, w którym są umieszczone to jeden z tych, w których monety żółkną od styku z plastikiem.
Co polecacie, jakie metody na wyczyszczenie monet z tej żółci??
Marek_g

Miejscowość: Dolny Śląsk

Postprzez Notos » 23 Wrz 2007 21:33

To i ja dodam pytanie do tego zadanego bezpośrednio wyżej.
Jak czyścić polskie monety obiegowe? A może raczej: czym?
Notos

Postprzez Ziemniok » 24 Wrz 2007 13:51

Notos... Jeżeli Ci chodzi o monety obiegowe którymi aktualnie płacimy, to nie widzę sensu i opłacalności w ich czyszczeniu. Jest ich mase na rynku, a zebranie stanów menniczych nie przysporzy nam problemów ;)

Także na pewno jest to nie opłacalne. Czas i materiały przekroczą wartość którejkolwiek z obiegówek.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Notos » 24 Wrz 2007 16:33

Hmm... ale gdzie znajdziesz stany mennicze najmniejszych serii z 2002 lub 2003 r., nie wspominając o starszych a nikłych nakładach?
Mam trochę różnych monet obiegowych, niektóre aż proszą się o czyszczenie. Nie wiem tylko czym je potraktować, żeby "odzyskały świetność". Jest jakiś płyn do niklowych i mosiężnych monet?
Notos

Postprzez Ziemniok » 24 Wrz 2007 17:07

Notos napisał:Hmm... ale gdzie znajdziesz stany mennicze najmniejszych serii z 2002 lub 2003 r., nie wspominając o starszych a nikłych nakładach?

Na Allegro ;)

Notos napisał:Mam trochę różnych monet obiegowych, niektóre aż proszą się o czyszczenie. Nie wiem tylko czym je potraktować, żeby "odzyskały świetność". Jest jakiś płyn do niklowych i mosiężnych monet?

Spróbować można, bo przecież strata żadna. Sam nie próbowałem, bo jak napisałem nie widzę sensu - ale jeżeli już chcesz to poszukaj jakiegoś na allegro np :

http://www.allegro.pl/item245835598_leu ... iadzu.html

http://www.allegro.pl/item245835844_leu ... zenia.html
Awatar użytkownika
Ziemniok

Jak wyczyscic stare monety

Postprzez ExXxoduss » 27 Wrz 2007 09:55

Witam!!! Jestem tutaj nowy, ale juz mam pierwsze pytanie.
Chcialbym sie dowiedziec jak czyscic monety znalezione w ziemi.
W wiekszosci pokrywa je jakas czarna warstwa czegos ?? :wink: Jak najlepiej jest czyscic takie monety nie robiac im jeszcze wiekszej krzywdy??? I czy wogole mozna cos z tym problemem zrobic????
Pozdrawiam
ExXxoduss

Postprzez Notos » 27 Wrz 2007 09:56

Włóż monety do oliwy jadalnej z oliwek i poczekaj rok, później czyść miękką szczotką do zębów. Co zejdzie to zejdzie, reszta zostanie na wieki.
Notos

Postprzez Ziemniok » 27 Wrz 2007 15:39

Nie koniecznie rok - możesz spróbować po miesiącu wyciągnąć - miękką szczoteczką spróbować, jak efekt nie będzie zadowalający, to włóż ponownie :)
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez ExXxoduss » 27 Wrz 2007 16:20

Dzięki wielkie za podpowiedzi. Z oliwa jeszcze nie probowałem ale najwidoczniej musi to działać skoro dwie osoby tak mówią :wink:
ExXxoduss

Następna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości