Powrót obowiązkowej służby wojskowej

Dyskusje o wszystkim - nie tylko o numizmatyce.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Powrót obowiązkowej służby wojskowej

Postprzez mk123 » 03 Mar 2018 10:31

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/antoni- ... ej/3vm0fz6

Co o tym myslicie? Kasa w gwizdek?
Jak patrze teraz na tych chłopaczków po 18-20 lat to jestem jak najbardziej za.
Awatar użytkownika
mk123

Re: Powrót obowiązkowej służby wojskowej

Postprzez grzes-w-wa » 03 Mar 2018 10:48

Weź przestań.
Teraz nie ma wojska.
Jest obóz harcerski.
A te ciotki co latają z tęczowymi flagami są nie do uratowania.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez tonyxxl » 03 Mar 2018 11:12

Chmiel nagrał o tym kiedyś vloga, żeby się nie rozpisywać zgadzam się z nim w tym temacie:
https://www.youtube.com/watch?v=wrxPK-0DKa0
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez meszuzel » 03 Mar 2018 13:59

Ja nie byłem. Wtedy szkoda mi było czasu, a jako, że z pierwszej ręki miałem opowiedziane jak to jest cudownie, to tym bardziej się migałem :)
Ale po latach człowiek do pewnych spraw dorasta i uważam, że przeszkolenie z broni, tego jak zachować się na polu walki, podstaw z samoobrony, to powinien być obowiązek dla każdego młodego mężczyzny, z tym, że nadal uważam, że nie jest na to potrzebny rok czy dwa jak to było kiedyś. Bez zbędnego "przycinania ogona" :) merytoryczne szkolenie teoretyczne, plus praktyczne, najlepiej zakończone egzaminem. Im szybciej taki młody człowiek przyswoi wiedzę, tym szybciej zakończy kurs. Oczywiście cały pobyt niepłatny. Coś na wzór kursów na prawo jazdy.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez mmz » 03 Mar 2018 23:10

W wojsku się dowiedzą, że za zdradę Ojczyzny w czasie wojny jest ... tylko jedna kara. To działa na wyobraźnię lepiej niż szkola, czy książki.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez brodacz » 04 Mar 2018 08:40

Ja wymigałem się w ostatniej chwili (rok 90) . Mój ojciec był wojskowym, więc wiedziałem czym to śmierdzi. Na komisji wojskowej przy jakimś jednym z paru pytań odpowiedziałem, że szybciej zastrzeliłbym kaprala, niż wykonał jego głupi rozkaz. Na szczęście miałem też jakiś papier od kardiologa i jestem zdolny, ale tylko w trakcie wojny.
brodacz

Postprzez Tuk Tukat » 04 Mar 2018 17:01

To nie przejdzie , poza tym więkoszść osób chce się uczyć , pójść na studia lub zdobyć fach w ręku tylko barany/fanatycy idą do wojska w wieku 18 lat .Znam wiele osób co się w wojsko bawi ASG itp ,ale z prawdziwym wojskiem ma to niewiele wspólnego.
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Postprzez Jazon » 04 Mar 2018 22:25

Paru moich znajomych poszlo do wosjak nie zaluja. W niektorych jednostkach z bonusami zwykly szeregowy wyciaga 4000 zl, a przez wiekszosc czasu w jednostce nic nie robia. Siostra slyszala co tez jest wojsku, jak jej kolezanka mowila co zrobi jak bedzie wojna ''zwieje do ciotki do Anglii''. Dramat poprostu i to wszystko z moich podatkow idzie.
Jazon

Postprzez mmz » 04 Mar 2018 23:37

brodacz napisał:Ja wymigałem się w ostatniej chwili (rok 90) . Mój ojciec był wojskowym, więc wiedziałem czym to śmierdzi. Na komisji wojskowej przy jakimś jednym z paru pytań odpowiedziałem, że szybciej zastrzeliłbym kaprala, niż wykonał jego głupi rozkaz. Na szczęście miałem też jakiś papier od kardiologa i jestem zdolny, ale tylko w trakcie wojny.

Kategoria D nie jest taka super, ale nie trzeba mieć nawet kategorii E by było lepiej, wystarczy, że obejmie Cię Rozdział 6. Służba wojskowa w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, Art. 116. Zwolnienie z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w drodze reklamowania z Dz.U.2017.0.1430 t.j. - Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Tyle, że wtedy jesteś u wroga pierwszy na liście do ... likwidacji. Taki mały minus z bonusa. Poza tym, żaden kapral Ci nie podskoczy, bo jesteś nietylkalny. Wtedy masz kategorię A i luz blus. Bo jak masz D lub E to nie do każdej pracy Cię przyjmą. Po co więc kombinować? Lepiej zostać np. radnym :) i tak do 60 lat :).
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez adula204 » 07 Mar 2018 09:11

D- czyli do D, i co koś się z tego powodu cieszy? Wojsko złe, myślę iż powrót jest jak najbardziej wskazany.
Człowiek, będący panem siebie samego, może smutkowi swemu położyć kres równie łatwo, jak może wynaleźć sobie przyjemność.
Awatar użytkownika
adula204

Postprzez detka » 08 Mar 2018 12:56

Cięzko powiedzieć bo obowiązkowa służba wojskowa = większe podatki na utrzymanie tej machiny, a czy jest po co? lepiej podatki obniżać
Ostatnio edytowany przez detka, 12 Mar 2018 13:44, edytowano w sumie 1 raz
detka

Postprzez wordlord » 08 Mar 2018 23:14

detka napisał:lepiej podatki obniżać

Image

Byłoby pięknie...
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez buchen » 09 Mar 2018 18:48

adula204 napisał:D- czyli do D, i co koś się z tego powodu cieszy? Wojsko złe, myślę iż powrót jest jak najbardziej wskazany.

Zrobmy test, kto z wlasnej nieprzymuszonej woli "odbywal zasadnicza sluzbe wojskowa".
Takze nie bylem w wojsku (koniec lat 80-tych), ze wzgledu na zrowie, troche kosztowalo ale sie udalo.
I wierzcie mi, NIE zaluje.
Jesli komus sie podoba zabawa w wojsko to do armii zawodowej. Placic i wymagac.
Krzysztof
buchen

Postprzez mk123 » 09 Mar 2018 19:00

Raczej niewielu na forum w wieku poborowym.
Ja nie byłem, ale nie widzialem problemu zeby na rok isc. Jak ja byłem gotów to już nie było obowiązkowej.
Awatar użytkownika
mk123

Postprzez gladius » 14 Kwi 2018 13:33

Również jestem zwolennikiem powrotu służby wojskowej.
gladius

Postprzez der678 » 15 Maj 2018 14:10

Trudno powiedzieć czy byłoby to dobre czy nie, ja nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem, jestem po środku. Ale może jednak warto byłoby aby wróciła, z innej strony co to zmieni?
der678

Postprzez franek141414 » 15 Maj 2018 15:40

Ciężko powiedzieć... z jednej strony, to co się dzieje w wojsku jest trudne do przełknięcia. Z drugiej zaś - ta dzisiejsza młodzież, "chłopcy" w obcisłych ciuszkach - przydałoby im sie z lekka przetrzepać łby.
franek141414

Postprzez wordlord » 15 Maj 2018 22:05

Jakoś nie wydaje mi się, że obowiązkowa służba wojskowa zredukowałaby liczbę rurkowców lub zwiększyła liczbę prawdziwych macho to raczej szerszy zagadnienie nie ograniczający się do braku przeszkolenia wojskowego. Zresztą chyba nie tak trudno było uciec przed służbą wojskową. Ja na ten przykład nigdy nie chciałem iść do wojska, ale nie robiłem też nic w tym kierunku go uniknąć. Na komisję przyszedłem bez żadnych papierów,na nic też się nie skarżyłem, a i tak dostałem chyba kat D - niezdolny do służby w czasie pokoju. Przyczyną był rzekomo krzywy kręgosłup, ale mimo, że wiele lat minęło mi nadal nic nie doskwiera, a pytani lekarze twierdzą, że prosty nie jest, ale też nie taki by mnie ograniczał w czymkolwiek.
Obstawiam, że jeśli mi bez starań się udało, to ktoś z odrobiną determinacji też dał radę się wkręcić.

Patrząc z perspektywy lat dochodzę jednak do wniosku, że przeszkolenie wojskowe może być przydatne i każdy obywatel powinien chociaż je liznąć. Może nie w postaci służby w wojsku, ale chociażby rozbudowy zajęć z PO. Ja co prawda nie pamiętam z tych zajęć sporo, ale były prowadzane na tyle fajnie i z elementami praktyki, że do tej pory bez problemu założyłbym kombinezon OP1 czy potrafiłbym przeładować AK 47 (to ostatnie akurat troszkę poza programem). Takie proste podstawowe czynności powinny być chociaż pokazane każdemu cywilowi, przynajmniej moim daniem.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez mmz » 16 Maj 2018 05:50

TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez lukas2 » 17 Maj 2018 11:54

Myślę, że obowiązkowa służba wojskowa, by niektórym przywróciła pokorę. Co rusz widzę mażących się "facetów", którzy nie potrafią ogarnąć swojego życia i co chwilę nań narzekają. Młodzi ludzie obecnie boją się ciężkiej pracy, od razu narzekają, nie są do niej w ogóle przyzwyczajeni. A potem słyszy się o "kryzysie wieku młodego" gdzie 20sto parolatkowie mają depresję, bo się życia boją! Służba wojskowa postawiłaby ich do pionu, myślę, że społeczeństwo byłoby wówczas silniejsze. Ale to tylko moje zdanie. ;)
lukas2

Następna

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości