Wywozenie monet z Polski do USA

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Wywozenie monet z Polski do USA

Postprzez skeylargo » 15 Mar 2018 22:13

Moj tata zostawil mi w spadku troche monet zlotych. Nie jestem pewna jak duzo one wszystkie sa warte ale mysle ze prawdopodobnie ponad $10,000. Monety nie sa hisoryczne, sa chyba przede wszystkim ruskie i austriackie.

Ja mieszkam w stanach i nie wiem co z tymi monetami zrobic.
W tej chwili mysle ze wolalabym ich przywiezc do stanow bo nie mam bardzo potrzeby ich sprzedawac i nie mam bardzo duzo czasu do spedzenia w Polsce. Moi brat poszedl zapytac sie dyrektora celnikow i pokazal jemu "Prawo Dewizowe – ustawa z dnia 27 lipca 2002" ale pan dyrektor nie wiedzial co z tym robic i nie mial odpowiedzi :(

Pytania:
1. Czy sprzedac je w Polsce? I jezeli tak to jak i gdzie.
2. Czy wywiezc ich do stanow i jezeli tak to jak to zrobic.
3. Czy musze te monety jakos wycenic przed ich wywozem, jezeli tak to gdzie
4. Czy jest maksimum wartosci do wywozenia?
4. Jakie dokumenty musze wypelnic w Polsce i w USA?
5. Czy powinnam sie skontatktowac z usluga celna przed wyjazdem z pieniazkami zebym nie mial problemow na lotnisku?
6. Jak sie moge upewnic ze moge te monety wywiezc zanim jeszcze pojade do Polski (jezeli nie moge wywiezc to nie bede jechala)

Prosze o jak najberdziej dokladna informacje albo linki do konkretnej informacji bo ja naprawde nie duzo na ten temat wiem. Czytalam to Prawo Dewizowe i wiem ze musze wypelnic forme FinCen ale nie jestem pewna jak dokladnie to wszystko zrobic a chcialaby wiedziec wszystko na 100% zanim pojade do Polski zwlaszcz ze moge pojechac tylko na kilka dni.

Dziekuje bardzo z gory za informacje i pomoc.
skeylargo

Re: Wywozenie monet z Polski do USA

Postprzez mustang82 » 15 Mar 2018 23:51

Travelers entering the United States may take as much money as they wish into the country. You may bring up to $10,000 in currency, coin and specific monetary instruments without reporting it to customs
mustang82

Postprzez joxer » 16 Mar 2018 00:46

jeżeli wszystkie monety są złote to na szybko możesz oszacować ich wartość, poproś brata o zważenie monet, a potem przemnóż przez wartość złota ($10,000 to by było około 235 gram czystego złota)

a nie łatwiej było by ci się w stanach takich rzeczy dowiedzieć, przez przedzwonienie lub udanie się na pobliskie lotnisko lub ewentualnie pocztę?? tam by ci na wszystkie pytanie odpowiedzieli lub skierowali w odpowiednią stronę
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez skeylargo » 16 Mar 2018 02:12

@joxer - czy monety maja tylko wartosc jako zloto? Wiem ze brat ocenil kilka monet i w zaleznosci ot tego czy taka sama moneta byla wybita prawidlowo czy nie cena byla inna. Nie wiem jak to wytlumaczyc i jak to sie nazywa ale jedna moneta miala normalne rowki na brzegu a druga miala te rowki na brzegu tak jakby zmiarzdzone.

Ja bardziej jestem zainteresowana co i jak ja mam to robic w Polsce be ten pan dyrektor powiedzial ze nie mozna wywizc i ze tzeba miec papier z wycena i z ostanowieniem ze to nie sa zabytkowe/historyczne monety. Ja wiem ze nie sa zabytkowe i wiem ze moge wywiezc ale nie wiem jak to zrobic gdybym niechcacy trafila na celnika co mysli ze ma duzo wladzy a nic nie wie :(
skeylargo

Postprzez mustang82 » 16 Mar 2018 05:44

Przeciez do 10tys $ nietrzeba nic podawac w Usa na lotnisku
mustang82

Postprzez brodacz » 16 Mar 2018 08:36

Po co źle doradzacie jak nie macie pojęcia o faktach. Zgodnie z polskim prawem przedmioty sprzed roku 1950 to zabytki i ich wywóz z kraju jest zabroniony. Wyjątek stanowią m. in. walory pieniężne wciąż będące w obiegu (czyli dolary USA i franki szwajcarskie) jak też złoto inwestycyjne. I tu się rodzi proste pytanie, czy celnik na bramce na lotnisku będzie wnikał czy dukat austriacki albo świnka jest zabytkiem czy nie. On też musi nałapać punktów za spostrzegawczość i może się przyczepić dla samego czepialstwa. Moim zdaniem lepiej sprzedać to w kraju i nie narażać się na kłopoty. Tym bardziej, że w USA lepszej ceny się nie uzyska.
brodacz

Postprzez mmz » 16 Mar 2018 09:13

autor postu chyba liczy na propozycje odkupienia, you know :)
łofcy okazji już pewnie piszą na priv :)

1. zrobić spis monet
2. sprawdzić rzadkość na numista.com
3. sprawdzić ceny w archiwum Nimczyka, WCN, GNDM
4. zloto bulionowe sprzedać jako złom
5. monety z wartością numizmatyczną wystawić na aukcji Antykwariatów jak w pkt.3
6. zrobić przelew, bo zlomu złotego szkoda wozić lub przesyłać, a już przylatywac specjalnie, to strata kasy na podróż
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez PawelIg » 16 Mar 2018 19:07

brodacz napisał:Po co źle doradzacie jak nie macie pojęcia o faktach. Zgodnie z polskim prawem przedmioty sprzed roku 1950 to zabytki i ich wywóz z kraju jest zabroniony. Wyjątek stanowią m. in. walory pieniężne wciąż będące w obiegu (czyli dolary USA i franki szwajcarskie) jak też złoto inwestycyjne. I tu się rodzi proste pytanie, czy celnik na bramce na lotnisku będzie wnikał czy dukat austriacki albo świnka jest zabytkiem czy nie. On też musi nałapać punktów za spostrzegawczość i może się przyczepić dla samego czepialstwa. Moim zdaniem lepiej sprzedać to w kraju i nie narażać się na kłopoty. Tym bardziej, że w USA lepszej ceny się nie uzyska.

Odnosiłem się do tego w innym wątku. Wywozić można bez względu na wiek. Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.

Dwa pierwsze lepsze linki z wyszukiwarki:
https://allegro.pl/pomoc/faq/jakie-sa-z ... 5VjbroO2UR

http://rynekisztuka.pl/2017/10/16/legal ... a-granice/
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez skeylargo » 16 Mar 2018 22:53

@brodacz - myslalam zeby wywiezc bo w tej chwili nie potrzebuje tych pieniedzy al wlasnie tak samo mysle o celnikach jak ty.

@mmz - akurat sie mylisz, nie liczylam na propzycje odkupiena bo nawet nie wiedzialam ze taka jest mozliwosc LOL. Poza tym dziekuje za dorade.
Dodatkowe pytania:
- czy jest jakies dobre online miejsce do krotkej i szybkiej "nauki" o monetach (stan, jak poznac prawdziwe/falszywe itd)
- czy jest jakies lepsze/gorsze antykwariat do sprzedawania monet
- Jezeli bym chcial sprzedac to gdzie najlepiej sprzedawac w Polsce. I tak bym musiala pojechac zeby to sprzedac i nie wiem jak najszybciej to zrobic.

Dzieki.
skeylargo

Postprzez meszuzel » 17 Mar 2018 13:56

Nie da się o monetach nauczyć czegoś szybko. to powolny proces.

Co do sprzedaży to jest wiele punktów, choćby lombardy, ale tam zostaniesz okrojona z dużej częsci kasy. Są punkty numizmatyczne w całym kraju. Sprawdź w okolicy w której finalnie będziesz się znajdować lub w najbliższych.

Jeśli chcesz mieć pewność co do autentyczności, stanu i orientacyjnej wyceny to zamieść na forum fotki tych monet.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez maju » 14 Lip 2018 04:37

A jak wygląda sytuacja z drugiej strony? Można wywieźć z Usa trochę srebrnego bulionu bez żadnego zgłaszania?
maju

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: mbajorek oraz 3 gości