Półtoraki w porządku czy nie?

Rozmowy na temat monet od czasów pierwszych Piastów do Stanisława Augusta Poniatowskiego

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Półtoraki w porządku czy nie?

Postprzez DigitalMachine » 23 Maj 2018 21:35

Dzień dobry,

mam pytanie. Otóż kupiłem przed kilkoma dniami kilka monet Zygmunta III Wazy. To moje pierwsze monety tego króla, na których się zupełnie jeszcze nie znam.

Na literaturę mam na razie tylko książkę Monety Zygmunta III Wazy Edmunda Kopickiego.

Gdy się zająłem katalogizowaniem tych monet, to trochę się zdziwiłem, ponieważ nie znalazłem ani jednego z moich nowych półtoraków w tej książce.

Prawie wszystkie półtoraki z niej mają krzyz nad jabłkiem bardzo wysoko, że dotyka górnego końca, podczas gdy u moich monet M (z MONE) oraz O z (z POLO) są właściwie nad krzyżem. Patrz pierwszy załącznik (ZYWA_000003_A). Tak mniej więcej wszystkie wyglądają.

Szczególnie jednak zdziwiła mnie ostatnia moneta (ZYWA_000007_A). Wygląda mi nieco tak, jak gdyby ona była bita dwa razy. MONE NO zachodzi na znak na dole, O przy POLO jest dwa razy widoczne.

Jak uwazacie? Są te monety w porządku, albo są to kopie? średnica i waga pasują do danych Kopickiego (19,5 mm, 1.1 gram)

Dziękuję!

Pozdrawiam serdecznie

Daniel
Załączniki
ZYWA_000003_A.png
ZYWA_000007_A.png
DigitalMachine

Re: Półtoraki w porządku czy nie?

Postprzez Tuk Tukat » 23 Maj 2018 22:00

Jak najbardziej są w porządku nr 2 bity dwa razy , póki co nieopłaca się podrabiać popularnych półtoraków , ale kto wie może to kwestia czasu :/ .
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Wróć do Monety polskie - Polska Królewska

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości