Proszę o pomoc w identyfikacji rzymskiej monety

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Proszę o pomoc w identyfikacji rzymskiej monety

Postprzez Skarabeusz » 10 Sie 2018 18:15

Witam. Nabyłem ostatnio za niecałe 2 zł taką o to monetę rzymską. Sprzedawca sugerował, iż jest to moneta pochodząca z II - IV w. Na awersie widzę profil bliżej nieokreślonego cesarza, zaś na rewersie przypuszczam, iż widnieją dwaj żołnierze a pośrodku nich słup (sztandar?). Podczas dopasowywania kapsla do tej monety przypadkowo pokruszyła mi się warstwa nalotu przy brzegu (podejrzewam, że to gleba), co zaznaczyłem na obrazku, i odsłoniła się tak jakby właściwa część monety. Nie wiem, czy dalej coś z tym robić, bo moneta nie wygląda najlepiej a fakt, iż jest tania skłania mnie do tego, aby spróbować ją przeczyścić, lecz się waham. Osoba od której ją kupiłem poleciła umyć ją w oliwce. Czy da się ją już na tym etapie zidentyfikować? Czy jest możliwość wyczyszczenia jej, czy lepiej dać sobie z tym spokój i zostawić ją taką, jaką jest? Pozdrawiam.
Załączniki
awers.png
awers2.png
rewers.png
Awatar użytkownika
Skarabeusz

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji rzymskiej monety

Postprzez mmz » 10 Sie 2018 19:22

http://wcn.pl/archive/157229
poszukaj w archiwum WCN i zapytaj też na TPZN, tam jest dużo speców od antyku
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji rzymskiej monety

Postprzez Skarabeusz » 10 Sie 2018 20:14

mmz napisał:http://wcn.pl/archive/157229" target="_blank
poszukaj w archiwum WCN i zapytaj też na TPZN, tam jest dużo speców od antyku

Dziękuję bardzo za link do powyższej strony. Szukałem właśnie czegoś takiego.
Awatar użytkownika
Skarabeusz

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości