100 lat złotego

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: wordlord, Mad_Tiger, meszuzel

Re: 100 lat złotego

Postprzez sasl » 12 Mar 2019 22:02

Za prl bylo takie powiedzonko "trzeba oszczedzac chocby nie wiem ile to kosztowalo"
Skojarzylo mi sie z ta reklama. Nbp wydaje grube miliony zeby cos ludziom wcisnac, a wystarczylo ustalic nirmalna cene.
sasl

Postprzez DeeaM » 13 Mar 2019 07:51

Jacuś: Adaś, weź tam załatw nam miliardzik z budżetu, no weź..
Adaś: no dobra spróbuje, ale prośbe mam, wypuszczamy gó..no w ładnym opakowaniu za cenę z kosmosu i chcemy aby to wszyscy łyknęli, puścisz mi reklamę tego? Wiesz, kaska dla jasnowłosych potrzebna..
Jacuś: nie ma problema, nawet po wiadomościach dostaniesz czas, wiadomości ogląda 100% Polaków, nawet 101% bo prezes jest jak milion
Adaś: ave prezes
Jacuś: ave prezes
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez mmz » 13 Mar 2019 09:18

Popatrz na cennik monet z Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Państwowej przy ul. Markowskiej 18. Gdybyś wtedy żył to byś dopiero pukal się w głowę, kto to kupuje. Niektóre wynalazki nie były nawet ze srebra a ceny były po bandzie.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez tin_foil_hat » 18 Mar 2019 11:22

Zaczepiłem dzisiaj kolegę z pracy, który wiem że zbiera blaszki nbp, i chciałem wspólnie poszydzić z ludzi którzy kupują te wynalazki bo myślałem, że są jednak jakieś granice i gość przejrzał w końcu na oczy ale okazuje się ku mojemu zdumieniu, że kupił te dzieje złotego, "CENZURA SŁOWA"?

Czy ktoś jest mi to w stanie jakoś logicznie wytłumaczyć?
tin_foil_hat

Postprzez walus90 » 18 Mar 2019 11:40

kto bogatemu zabroni
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 18 Mar 2019 11:46

musi mieć, to kupił. Ale patrząc z drugiej strony, to gdyby nie oni, to od kogo później można będzie tanio kupić?
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez mmz » 18 Mar 2019 20:28

tin_foil_hat napisał:Zaczepiłem dzisiaj kolegę z pracy, który wiem że zbiera blaszki nbp, i chciałem wspólnie poszydzić z ludzi którzy kupują te wynalazki bo myślałem, że są jednak jakieś granice i gość przejrzał w końcu na oczy ale okazuje się ku mojemu zdumieniu, że kupił te dzieje złotego, "CENZURA SŁOWA"?

Czy ktoś jest mi to w stanie jakoś logicznie wytłumaczyć?

Gdyby wybuchła wojna, to te blaszki mają znikomą wartość w czasie haosu. Większość byłaby albo przetopiona albo poszła by jako obiegówki premium. Czyli wtedy takich zestawów zostanie mało ok. 5-10%. może więc warto kupić i czekać na wojnę? Może jest coś o czym inni nie wiedzą, Twój kolega z pracy wie :)
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez piotero » 19 Mar 2019 09:42

Grzegorz_Wroclaw napisał:musi mieć, to kupił. Ale patrząc z drugiej strony, to gdyby nie oni, to od kogo później można będzie tanio kupić?

Na początku coming out, NIE kupiłem tego zestawu, choć ładny i miałem nadzieję go mieć, więc trochę mi żal, ale nic, trzeba być dorosłym chłopcem i odpuścić świecidełka za prawie 1000 $...
Ale jest jedno ale...
Grzegorz piszesz, że będzie od kogo tanio kupić za jakiś czas... Inny kolega sobie kpi, że zestaw zyska w przypadku wojny.
Wydaje mi się, że z tym kupnem taniej może być krucho, zestawów - wydaje się - mało trafi na rynek, bo nie ma dużo kupujących, poza tym Ci, co wyrzucą 3400 za ten set, to szybko nie sprzedadzą, chyba że jakaś sytuacja życiowa ich zmusi, ale najważniejsze, ponieważ mało osób kupiło ten zestaw, to logiczny wniosek: mało jest ich na rynku, może 1000, może 1500, optymistycznie licząc, reszta leży w NBP i czeka, nie wiadomo na co, bo wydaje mi się, że czym dalej od emisji, to tym gorzej będzie im je sprzedać, a więc po dwóch latach czy trzech (nie jestem pewien ile NBP teraz sprzedaje) prawdopodobnie wycofają resztę np 3000 szt. i przetopią, a pudełka może wykorzystają do czegoś innego, i co z tego wynikałoby ? oczywiście jeśli moje rozumowanie spełniłoby się, wynikałoby, że rzeczywisty nakład to 1000-1500 sztuk i wtedy można pomarzyć o niskich cenach, a wręcz przeciwnie, cena może poszybować i okaże się, że kto nie kupił za 3400 zł, to frajer :-)
piotero

Postprzez el-dziubek » 19 Mar 2019 09:47

Wycofają ze sprzedaży owszem, ale nie przetopią. Będą leżakować w skarbcach i czekać na pomysły jak na nich zarobić. A wcześniej czy później coś wymyśla (zestawy PRL, miasta). Nie zdziwi mnie jak po np. wprowadzeniu euro w przyszłości pojawią się zestawy rocznikowe kolekcjonerskich monet w skrzyneczkach (które rynek już posiada :) )
el-dziubek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 19 Mar 2019 09:55

@piotero

Zauważ, ze kolekcjoner nie anulował do dziś zamówionych zestawów, pewnie dział prawny NBP już szuka sposobu na wyegzekwowanie kasy za zakupione monety (w końcu chyba po potwierdzeniu doszło do umowy sprzedaży). Inna sprawa, ze w przypadku umów na odległość prawie zawsze jest możliwość odstąpięnia, ale może nie wszyscy skorzystają ;)

Co do przyszłości zestawów, to raczej nie wydaje mi się, żeby były jakieś wieksze wzrosty, po prostu cena wyjściowa jest z kosmosu :) Niby życie potrafi zaskoczyć, ale w tym konkretnym przypadku nie liczyłbym na to, co w cale nie oznacza, że mogę się mylić 8)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez miner21 » 19 Mar 2019 10:42

Zamówienia w kolekcjonerze zostały anulowane - przynajmniej moje.
Tam gdzie miałem płatność gotówka jest aktualnie: Nieodebrane, a tam gdzie przelewem: Brak wpłaty.
miner21

Postprzez walus90 » 19 Mar 2019 11:05

wpadną do nas o 6 rano w jednej ręce będą mieli zestaw a w drugiej terminal płatniczy
NBP dba o kolekcjonerów - nie musisz płacić za wysyłkę ani fatygować się do oddziału
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez piotero » 19 Mar 2019 11:07

Moje też anulowane, a poza tym nawet gdyby na rzęsach stanęli nie mają możliwości zmusić nikogo do finalizacji transakcji internetowej, są oczywiście wyjątki w ustawie, ale dotyczą wymienionych towarów, kiedy nie można odstąpić od umowy, z tego, co pamiętam nie można też odstąpić chyba od licytacji, a poza tym w Regulaminie Kolekcjonera jest napisane, że jak się nie opłaci w ciągu 7 dni, to kolokwialnie mówiąc pozamiatane i klient traci prawo do zakupu, więc nawet gdyby ściągnęli prawników z Nowego Jorku :-) nic to im nie pomoże, oczywiście te uwagi dotyczą konsumentów takich jak my, nie mam pojęcia co firmy mają w umowach, tam może być inaczej...

§ 5 ust.11 Regulaminu
11. Brak wpływu należności za zamówione wartości kolekcjonerskie, w terminie 7 dni od daty potwierdzenia zamówienia, skutkuje anulowaniem zamówienia. Nieodebranie wartości kolekcjonerskich w Oddziale Okręgowym NBP w Warszawie, w terminie 7 dni operacyjnych od daty potwierdzenia dostępności tych wartości, spowoduje anulowanie zamówienia i zwrot wpłaconych przez klienta środków pieniężnych na rachunek, z którego płatność została dokonana, lub na rachunek karty, którą dokonano płatności; zwrot ten nastąpi w ciągu 14 dni od dnia upływu terminu odbioru.
piotero

Postprzez miner21 » 19 Mar 2019 11:58

Przy odbiorze osobistym w Warszawie, z płatnością w kasie, zawsze się pytają czy chcę odebrać wszystkie zamówienia (jeśli mam aktywne więcej niż jedno). Chyba są przyzwyczajeni, że ludzie nie odbierają.
miner21

Postprzez PP05 » 19 Mar 2019 13:46

miner21 napisał:...Chyba są przyzwyczajeni, że ludzie nie odbierają.
Niektórzy odbierają na raty. Bo przy banknotach jest nadzieja na trafienie ciekawej serii, a czasem to tylko kwestia braku kasy...
PP05

Poprzednia

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości