Monety i banknoty obiegowe z szeroko rozumianej egzotyki

Dyskusje o monetach z zagranicy

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Monety i banknoty obiegowe z szeroko rozumianej egzotyki

Postprzez rodney123 » 26 Sie 2008 23:06

A wiec wszyscy na forum piszą o monetach srebrnych złotych itp lustrzankach po kilkaset a nawet tysięcy złotych a co sądzicie o kolekcjonowaniu monet obiegowych z szeroko rozumianej egzotyki które można kupi za dosłownie grosze bo zwykle ceny monety nie przekracza 5 złotych a możecie zadziwi znajomych posiadając monete z kraju którego nazwę ciężko jest wymuwiv a co dopiero wiedzie o jego położeniu geograficznym czy ktoś z forum zbiera tego typu obiegówki i co o tym sądzicie ?
Awatar użytkownika
rodney123

Postprzez Prankster » 26 Sie 2008 23:40

Parę tygodni temu porzuciłem ten dział, ale może kiedyś powrócę do niego :)

Jest to bardzo ciekawy temat do kolekcjonowania no i, jak mówisz, niezbyt kosztowny. Bez problemu można za paręnaście złotych kupić mennicze zestawy z egzotycznych państw. Mają one zupełnie inny charakter niż nasze europejskie. Wspaniałe wizerunki zwierząt czy roślin, czy różne kształty, przyciągają oko.

Taka kolekcja na pewno wygląda lepiej niż paleta z GNami.
Wiceprezes TPZN
Sieradzki Klub Kolekcjonera i Hobbysty
Awatar użytkownika
Prankster

Miejscowość: Sieradz

Postprzez Grzesio » 27 Sie 2008 10:02

Witam .Kolega Prankster zakończył swoją przygode z monetami egzotycznymi ,ale ja zacząłem rozwijać .Patrząc na swoje zbiory to po malutko rozwija się u mnie zbieractwo różno kierunkowe( monety kolekcjonerskie ,obiegowe polskie jak i świata ,a jeszcze można dodać tu i banknoty )-jest tego trochę.Co do monet z krajów egzotycznych to jest na co popatrzeć ,jak pisał kol Prankster .Tylko na naszym podwórku obiegówki są nie zmienne .Jedynie co je od siebie różni to rok bicia.A przepraszam nie uwzględniłem tu 2zł gn -tu jest trochę zmian ,ale to są monety nie tak całkiem noszone w naszych portfelach.Co prawda zboczyłem troche z tematu ,ale myślę ze wiele monet można zakupić na allegro za kilka złotych .Nie wiem jak inni ,ale ja po zakupie lub dostaniu jakieś monety biorę atlas geograficzny i patrze co to za kraj ,gdzie leży itd ..
Temat rzeka-a zbiory mogą kolosalnej wielkości jeśli dorzucimy do monet obiegowych świata jeszcze banknoty :wink:
Pozdrawiam
Grzesio :wink:
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez rodney123 » 27 Sie 2008 11:05

A więc chyba troszkę pomyliłem dział temat miał by w ogólnych dyskusjach o monetach więc proszę moderatora o przeniesienie tematu;]A wracając do tematu chyba większość kolekcjonerów tego doświadcza bo zżera mnie ciekawość gdzie leży swaziland lub tristan de cunha bo często można dowiedzie się wielu ciekawych rzeczy o kraju z którego pochodzi moneta. Czy wiedzieliście np że wyspa tristan de cunha ma jedynie około 270 mieszkańców a produkuje własne monety lub nadniestrze kraj który posiada własną walutę mimo iż nie jest uznawany przez większość kraji jako niepodległa republika ?Moim marzeniem związanym z numizmatyką jest zebranie przynajmniej jednej monety i banknotu ze wszystkich krajów świata i jeśli to możliwe zestaw monet i banknotów które były w obiegu w tym samym czasie i troszke z innej beczki że tak powiem ;] to chciałbym posiada monete 10 dolarową z liberii z kawałkiem węgla z tytanika ach marzenia aczkolwiek do spełnienia:)
Awatar użytkownika
rodney123

Postprzez Tajniak » 27 Sie 2008 11:44

Sealandia ma mniej mieszkańców, a produkuje swoje monety i znaczki ;]
Znudził Ci się mój avatar?

Zmień go! :D
Awatar użytkownika
Tajniak

Miejscowość: Kluczbork

Wróć do Monety zagraniczne ( oprócz strefy Euro )

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości